^ Back to Top

2011

WIANKI 2011

Już od kilkunastu lat w związku z Nocą Świętojańską zwyczajem jest organizowanie w naszej miejscowości festynu WIANKI. Tegoroczny festyn odbył się 25 czerwca 2011 roku.

Część sportowa wzorem lat ubiegłych rozgrywała się na terenie kompleksu boisk "Orlik", zmaganiom drużyn patronował Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Buk p.Andrzej Jankowski. Tym razem jednak poza turniejem zespołów Old Boys' zorganizowano też turniej zespołów młodzieżowych oraz zawody dla najmłodszych. Nawet deszcz nie był w stanie przeszkodzić w dobrej zabawie, emocji było co niemiara, szczególnie wśród młodszych uczestników. I tak w konkurencjach dla dzieci wyniki były następujące :

- biegi - dziewczynki kl.0-2: 1 miejsce Julia Kubiak, 2 miejsce Kasia Szymczak, 3 miejsce Natalia Wrona; - dziewczynki kl.3-4: 1 miejsce Marcelina Kołodziejczyk, 2 miejsce Zuzanna Kołodziejczyk, 3 miejsce Adrianna Boińska; - chłopcy: 1 miejsce Marcin Okulski, 2 miejsce Adrian Okulski, 3 miejsce Kacper Napierała;

- rzut do kosza - dziewczynki kl.0-2: 1 miejsce Kasia Szymczak, 2 miejsce Julia Kubiak, 3 miejsce Natalia Wrona; - dziewczynki kl.3-5: 1 miejsce Weronika Szymczak, 2 miejsce Marcelina Kołodziejczyk, 3 miejsce Adrianna Boińska; - chłopcy kl.3-4: 1 miejsce Marcel Miłosz, 2 miejsce Michał Grzywacz, 3 miejsce Adrian Okulski;- gimnazjaliści: 1 miejsce Marcin Okulski, 2 miejsce Kamil Buksa, 3 miejsce Wiktoria Kordylewska;

- slalom z jajkiem – kl.0-2: 1 miejsce Natalia Wrona, 2 miejsce Kasia Szymczak, Kamil Perz; kl.2-3: 1 miejsce Adrianna Boińska, 2 miejsce Zuzanna Kołodziejczyk, 3 miejsce Marcelina Kołodziejczyk; - chłopcy: 1 miejsce Dominik Beszterda, 2 miejsce Patryk Wrona, 3 miejsce Adrian Okulski;

- żonglerka piłką – 1 miejsce Dawid Okulski, 2 miejsce Krystian Brykarczyk, 3 miejsce Piotr Perz.

W turnieju zespołów młodzieżowych na miejscu pierwszym uplasował się NKS Niepruszewo, na miejscu drugim GKS Dopiewo, na miejscu trzecim GKS Tarnovia II i na miejscu czwartym GKS Tarnovia I.

W turnieju zespołów Old Boys' lokaty przedstawiały się następująco: 1 miejsce zespół STOPER z Poznania, 2 miejsce zespół Old boys' z Otusza, 3 miejsce zespół Old Boys' z Niepruszewa.

Dalsza część atrakcji zaplanowana została na terenie nad jeziorem. Na plaży przewidziano konkurencje dla dorosłych, ale i tu pomimo nie najwyższych temperatur tego dnia było bardzo gorąco. Głównymi uczestnikami były dwie drużyny złożone ze strażaków z OSP oraz drużyna młodzieżowa. Ta ostatnia okazała się najlepsza w ... wylewaniu wody z jeziora do beczek, w składzie: Wojtek Napierała, Dawid Golak i Patryk Rychlik, w pozostałych drużynach, które przegrały dosłownie o włos, bo różnicą jednego wiadra wody, udział brali Michał Wolny, Łukasz Żybura i Tomasz Żybura oraz Krzysztof Krzyżaniak, Dawid Tonder i Łukasz Ratajczak. W chwili odpoczynku drużyn, odbył się bieg w workach, w którym uczestniczyły dziewczynki: 1 miejsce Basia Kleszcz, 2 miejsce Adrianna Boińska i 3 miejsce Wiktoria Kołodziejczyk. Równie duże emocje jak w konkurencji z beczkami, towarzyszyły przeciąganiu liny, i tu walka była wyrównana, zwyciężyła drużyna strażaków w składzie: Sławomir Migdałek, Tomasz Żybura, Łukasz Żybura, Bernard Żybura i Włodzimierz Golak, drużyny pokonane to Jakub Bączyk, Przemek Bednarek, Wojtek Napierała, Patryk Rychlik i Dawid Golak oraz Łukasz Ratajczak, Andrzej Tonder, Krzysztof Krzyżaniak, Dawid Tonder i Michał Wolny. Drużyny walczyły bardzo dzielnie, a nagrodą główną była beczka piwa :) tak więc emocje były naprawdę wielkie.

Dalsza część festynu to część artystyczna, która odbywała się na scenie w Ośrodku OSIR. Prowadzącą była p.Zofia Dragan a festyn rozpoczynały występy dzieci ze Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im.dr Wandy Błeńskiej w Niepruszewie, które zaprezentowały się śpiewająco, a zaraz po nich w pląsy ruszyli harcerze wraz z chętnymi dziećmi.

Następnie odbył się pokaz umiejętności sztangistów na czele z Pawłem Najdkiem - ciężarowcem kategorii super ciężkiej, medalistą mistrzostw Europy, dziewięciokrotnym Mistrzem Polski, olimpijczykiem z Sydney 2000 i Aten 2004, wraz z którym występowali : Łukasz Trafny, Sebastian Małecki, Karolina Chryst oraz trener Marek Wojciechowski. Niewiarygodne jest, oglądając na żywo pokazy sztangistów i mogąc samemu się zmierzyć ze sztangą, jak wiele trzeba treningu, aby mieć takie osiągnięcia. Nabiera się wtedy wielkiego szacunku dla zawodników - trudno uwierzyć ze człowiek potrafi takie rzeczy...

Tuż po nim nastąpił pokaz zorganizowany przez UKS GRUNWALD Plewiska i WKS GRUNWALD Poznań w wykonaniu najbardziej utalentowanych adeptów klubu, na czele z wicemistrzem olimpijskim z Moskwy 1980, wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy i świata - Władysławem Stecykiem, brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008 – Agnieszką Wieszczek – Kordus, olimpijczykiem IO w Pekinie Mateuszem Gucmanem oraz Radosławem Horbikiem. Dech w piersi zapierały akrobatyczne układy w wykonaniu zapaśników, po prostu nie do wiary jak lata ćwiczeń przekładają się na sprawność i zwinność. Pokaz obejrzeć mogliśmy dzięki pomocy p.Krzysztofa Kłoska, który jest Prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego oraz p. Piotra Krajewskiego – trenera, być może w przyszłości, w przypadku zainteresowania tą dyscypliną, możliwe stanie się jej uprawianie również u nas.

Następnie zaprezentowali się tancerze Formacji SCREAM z Centrum Kultury i Tańca Hajdasz. Mają oni za sobą kilka sukcesów zdobytych na Turniejach tańca w stylu HIP HOP między innymi pierwsze miejsce w BRODNICY w 2010 roku, srebrny Maniak w Poznaniu na Dancemani 2011 czy też pierwsze miejsce Na Otwartym TURNIEJU. W tym roku mieli okazję występować w spektaklu taneczno - teatralnym na deskach Teatru Animacji w Poznaniu. Kształcą się w różnych stylach tj. jazz, hip hop, new style, taniec współczesny czy house. Taniec to ich pasja i ogromne zamiłowanie.

Po tańcu nadeszła pora na śpiew i tu pięknie zaprezentowały się dzieci z ogniska muzycznego MGOK w Buku, oraz młody akordeonista również z tegoż ogniska.

Ale w międzyczasie pokaz swój mieli tancerze breakdance z Zespołu Szkół w Opalenicy: Marek Ludwiczak i Rafał Madej – to trzeba było zobaczyć, bo zdjęcia nie oddadzą wszystkiego.

Jednocześnie na terenie przyległym odbywał się pokaz jazdy konnej w stylu klasycznym w wykonaniu p.Marka Suligi i El Moro, konia czystej krwi arabskiej, Mistrza Polski w reiningu. Pan Marek prowadzi Ośrodek Jeździecki Harmony Farm w miejscowości Szewce-Zgoda i specjalizuje się w treningu koni czystej krwi arabskiej w konkurencjach western oraz klasycznych. Pokaz był piękny, dostojny i elegancki, jak to klasyka, niech żałują ci którzy nie widzieli.

W tym samym czasie korzystać można było z zabaw na zjeżdżalni dmuchanej oraz trampolinie - to dla młodszych, oraz z ekstremalnych atrakcji w parku linowym - dla starszych. Dużo wrażeń dostarczała szczególnie konkurencja ustawiania skrzynek przy asekuracji liny oraz huśtawka 360 stopni, a dla miłośników akrobatyki przejście po taśmie oraz siatka wspinaczkowa.

Na scenie w tym czasie występowało Koło Gospodyń Wiejskich z Niepruszewa, które zaprezentowało swoje umiejętności wokalne. A poza sceną panie zaprezentowały się jako doskonałe gospodynie, piekąc wyśmienite ciasta do kawiarenki. Nie tylko ciastem można było się posilić, był również chleb ze smalcem i ogórkiem, pierogi, grochówka i oczywiście grill z popitką.

Następnym punktem programu był konkurs wiedzy o Niepruszewie przygotowany i prowadzony przez p.Jerzego Mazankiewicza. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło dopiero w turze pytań dodatkowych, w której udział wzięły Anna Korzeniewska i Krystyna Konarczak, konkurs wygrała p.Krystyna.

Doskonałej zabawy dostarczała przez cały czas prowadząca, pani Zofia Dragan, która prezentowała swoje monologi w gwarze poznańskiej - śmiechu było wiele.

Koniecznie trzeba też wspomnieć o konkursie na najpiękniejszy wianek, bez którego nie byłoby festynu. W konkursie udział brało 12 wianków, a najpiękniejszym spośród nich okazał się ten wykonany przez Katarzynę Nowak, która w nagrodę otrzymała aparat cyfrowy.

Kolejny występ to debiut zespołu hard rockowego z Niepruszewa w składzie: Waldek Pierzyński, Kamil Szymański, Maciej Szymański i gościnnie Jan Pierzyński oraz Katarzyna Relewicz-Sawicka. Debiutanci zaprezentowali się świetnie, a wraz z zespołem blues rockowym "Stormy Monday" z Suchego Lasu, w którym śpiewa Jakub Kwiatkowski z Niepruszewa, byli główną atrakcją wieczoru.

Nie mogło także zabraknąć loterii, gdzie główną nagrodą był 40 calowy telewizor TOSHIBA, który przypadł Michałowi Wolnemu z Kalw - ale chłopak ma szczęście - zgarnął jeszcze kosiarkę :) . Drugą nagrodą był zestaw mebli ogrodowych z drewna egzotycznego, który wylosował ... były sołtys naszej wsi Daniel Kańduła.

Tradycyjnie o zmierzchu przewidziano korowód z wiankami nad jezioro, który poprowadziła kapela „Junki z Buku”. Na plaży dała mały koncert ... a tam niespodzianka w formie ogni wrocławskich. Potem już tylko zabawa taneczna kończąca festyn. Nie odbyłby się on jednak bez pomocy sponsorów i współorganizatorów. Dlatego podziękowania należą się sponsorom :

BUKOWIANKA S.A

DAN BO, DAMIAN BOIŃSKI

DEFIBREX, JĘDRZEJ NAWROTEK

KREIS PACK SP.Z O.O.

LEHMANN AGROTECHNIKA, SEBASTIAN LEHMANN

METREX P.H.U.

NIWAPOL SP.Z O.O.

KONSULTANT ORIFLAME POLAND SP.ZO.O. PANI JOLANTA ZIELEŚKIEWICZ

PAPER TEAM POLSKA SP.Z O.O.

PAP-STAR POLSKA SP.Z O.O

PASO SP.Z O.O.

SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY HENRYKA GRZYMSKA

TRANS-POZ S.A.

WŁAD-DACH, WŁADYSŁAW JANUSZ

ZAKŁAD FRYZJERSKI BARBARA SIERANT

KONSULTANT FIRMY AVON PANI LUCYNA MAĆKOWIAK

JÓZEF BRĘK, ZAKŁAD CUKIERNICZY

KWIACIARNIA, OLEJNICZAK MARIA

BEAPOL”S.C. B.BUSZCZAK, A.BUSZCZAK, A.OLEJNICZAK, P.OLEJNICZAK

ZEUSCHNER WOJCIECH, ZAKŁAD CUKIERNICZY

OKREGOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW ZBIGNIEW KOPRAS

oraz współorganizatorom :

MIEJSKO GMINNY OŚRODEK KULTURY W BUKU

OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W BUKU

ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ

HARCERZE Z NIEPRUSZEWA

KOMENDANT OŚRODKA ZHP W BUKU – P.DARIUSZ SOKOŁOWSKI

STRAŻACY Z OSP Z NIEPRUSZEWA