^ Back to Top

2009

DZIEŃ STRAŻAKA

4 - go maja, w dzień wspomnienia św. Floriana, tradycyjnie obchodzony jest Dzień Strażaka. W tym roku gminne obchody tej uroczystości odbyły się w Niepruszewie.

O godzinie 17.00 dźwięk syreny alarmowej tym razem ogłosił początek obchodów. Na placu przed kościołem parafialnym zgromadzili się druhowie strażacy ze wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Buk, a także z jednostki z Brzozy (gmina Duszniki). Na początku krótki koncert dała strażacka orkiestra. Następnie w uroczystym apelu, zgromadzone jednostki przedstawił naczelnik niepruszewskiej OSP Stefan Miśtak. Taki dzień jest zawsze okazją do udekorowania zasłużonych strażaków, którzy wykazali się szczególnym zaangażowanie w pełnieniu swoich obowiązków. W tym roku udekorowani zostali: Sławomir Migdałek oraz Leszek Napierała, obaj z jednostki OSP Niepruszewo. Po dekoracji, przy dźwiękach orkiestry, wszyscy udali się w uroczystym pochodzie do kościoła. Druhów do świątyni wprowadzali kapłani: ks. kan. Andrzej Szczepaniak - proboszcz parafii św. Stanisława Bpa z Buku (Dziekan dekanatu bukowskiego) oraz ks. prob. Roman Janecki z Niepruszewa - powiatowy kapelan OSP. Po zajęciu miejsc w kościele nastąpiło poświęcenie dwóch ornatów z wizerunkiem św. Floriana i hasłem: "Św. Florianie miej nas w opiece", które zostały ufundowane przez strażaków. Po poświęceniu, ubrani w nie kapłani sprawowali mszę św. w intencji wszystkich druhów oraz ich rodzin. Podczas liturgii nie zapomniano również o zmarłych strażakach oraz członkach ich rodzin. Wielokrotnie podczas uroczystości pojawiały się słowa wielkiego uznania oraz wdzięczności za trud, który na co dzień wszyscy podejmują. Na zakończenie mszy głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Buk Stanisław Filipiak, który podkreślał wielką wagę tej służby, jaką jest członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz  ciągle zmieniające się realia służby. Jeszcze kilkanaście lat temu większość zdarzeń stanowiły pożary, teraz jest ich nieporównywalnie mniej, ale pojawiają się inne wyzwania, takie jak chociażby wypadki komunikacyjne. Burmistrz podkreślał, że za każdym razem, kiedy strażak słyszy dźwięk alarmowy, spieszy na pomoc nie wiedząc nawet do czego jest wzywany i co go czeka.

        W tym roku szczególne życzenia zostały skierowane do ks. prob. Romana Janeckiego, który obchodził 25 - lecie swej posługi na rzecz strażaków. W tym roku przypada wprawdzie 24 rocznica jego święceń kapłańskich, ale jak wspominał już będąc diakonem angażował się w posługę druhom strażakom. Przyłączamy się również do życzeń wszelkiej pomyślności w dalszej służbie.

        Po skończonej mszy św. przed bramą dzwonnicą wszyscy strażacy pozowali do wspólnej fotografii, a następnie w uroczystym pochodzie udali się na salę Wiejskiego Domu Kultury w Niepruszewie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

 

        Wszystkim strażakom życzymy sił i wytrwałości w spełnianiu swojego obowiązku i służbie innym oraz tylu powrotów do jednostki macierzystej ile będzie wyjazdów.

 

  ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI TUTAJ >>>