^ Back to Top

2009

FESTYN "WIANKI"

Pierwsza sobota po zakończeniu roku szkolnego, która w tym roku przypadała 20 czerwca, to w Niepruszewie tradycyjnie już, rodzinne święto związane z Festynem "WIANKI". Tego roku jednak impreza ta różniła się od dotychczasowych. Przede wszystkim główna arena wszystkich działań została przeniesiona w pobliże plaży Jeziora Niepruszewskiego. Taka lokalizacja sprzyjała również zorganizowaniu części atrakcji na samym jeziorze. Ale po kolei...

Całość rozpoczęła się już od godz. 12.00. Harcerze z Niepruszewa przygotowali dla najmłodszych szereg atrakcji, w których mogły sprawdzić swoją zręczność i sprawność fizyczną. Były rzuty piłką do puszek, kręcenie hula - hop, biegi w workach, zabawa zręcznościowa na torze przeszkód i wiele innych ciekawych atrakcji. Dodatkowo na placu przy plaży można było pograć w mini piłkę oraz rozegrać partię plenerowych szachów. Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie specjalnej muzyki dla dzieci. O godzinie 13.00 rozpoczęły się tradycyjne biegi dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Tym razem nie były to jednak biegi uliczne lecz przełajowe z wykorzystaniem terenu, na którym odbywał się festyn. O tej samej godzinie, również tradycyjnie, na boisku sportowym rozpoczęły się zmagania "Starszych Panów" w turnieju piłki nożnej.

Od godz. 14.00 rozpoczęła się prawdziwa atrakcja dla wszystkich przybyłych. Dzięki głównym sponsorom festynu: Stowarzyszeniu Motorowodnemu AQUARIUS oraz Drukarni WITO można było popływać sprzętem wodnym: skuterami wodnymi i motorówkami, a wszystko to całkowicie za darmo. Na chętnych nie trzeba było długo czekać. Na pomoście ustawiły się tłumy, które odważyły się na ekstremalne przejażdżki na wodzie. Wszystko z zachowaniem maksymalnej ostrożności. Zabawa na wodzie trwała do godziny 16.00, o której wszyscy zgromadzeni przy scenie głównej poznali zwycięzców w konkurencjach biegowych.

Kolejnym, jak się okazało niezwykle widowiskowym punktem programu, był pokaz ratownictwa Straży Pożarnej. W "akcji" ratowniczo - gaśniczej uczestniczyły jednostki OSP Buk i Niepruszewo. Pierwszym punktem pokazu było uwalnianie poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym. Trzeba było wyważyć drzwi, a następnie rozciąć dach pojazdu. Wszystko to przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu hydraulicznego. Po rozcięciu auta, w jego wnętrzu wybuchł pożar, z którym dzielnie i sprawnie poradziła sobie nasza miejscowa jednostka. Po ugaszeniu pożaru dla dzieci przygotowano specjalną atrakcję. W pierwszy dzień lata zrobiono dla nich... śnieg. Była to rozlana piana gaśnicza. Zabawie nie było końca.

O 17.00 na scenie głównej, przy ośrodku wypoczynkowym, pojawiły się dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, które swym występem rozpoczęły część artystyczną Festynu. Były śpiewy, tańce i gra na flażoletach. Dzieci recytowały również wiersze orasz jedna z uczennic dała pokaz niesamowicie wykonanej gimnastyki artystycznej. Po grupie dzieci ze szkoły w Niepruszewie na scenie pojawili się harcerze, którzy również zagrali i zaśpiewali kilka utworów, a także dali pokaz wspaniałego tańca.

Po tych występach, na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, zespół SAILOR, który zagrał koncert muzyki szantowej. Dla wielu przybyłych było to pierwsze spotkanie z szantami. Podczas słuchania tej muzyki w głowach organizatorów już zrodził się pomysł zorganizowania samego koncertu na plaży naszego jeziora. Może być to ciekawe wydarzenie. Koncert trwał do godziny 20.00, kiedy to na scenie pojawili się zwycięzcy w konkurencjach strzelania z wiatrówki oraz rzutu lotką, a także poznaliśmy  zwyciężczynię konkursu na najładniejszy wianek. W tym roku, po raz pierwszy, organizatorzy wprowadzili do regulaminu konkursu zapis o stosowaniu tylko naturalnych komponentów w budowie wianka. Mimo takiego zastrzeżenia wianków nie zabrakło i były jeszcze piękniejsze niż w poprzednich latach i przede wszystkim - naturalne. Najładniejszy wianek wykonała Julia Miecznik i w nagrodę otrzymała wysokiej klasy cyfrowy aparat fotograficzny.

Wreszcie nadeszła godzina 20.30, o której rozpoczęło się losowanie nagród w wielkiej loterii fantowej. Losy na loterię były rozprowadzane przez cały dzień, a dochód z ich sprzedaży zostanie w całości przekazany na rzecz zakupu sprzętu komputerowego do Biblioteki Publicznej w Niepruszewie. Udało się sprzedać ponad 1000 losów i znów pobity został rekord. Tym razem warto było spróbować szczęścia. Na zwycięzcę czekał wysokiej klasy notebook marki ACER o wartości ponad 2 000,00 zł. Przez blisko półtorej godziny oczy wszystkich uczestników skupione były na głównej scenie, gdzie trwało wyczytywanie kolejnych zwycięskich losów oraz wręczanie nagród. Wreszcie przed godziną 22 na scenie pojawił się Burmistrz MiG Buk, p. Stanisław Filipiak, aby rozdać najbardziej wartościowe nagrody, a wśród nich: robot kuchenny, nawigacja GPS, rower i wreszcie notebook, który trafił w ręce Marcina Matuszewskiego z Niepruszewa.

Po emocjach związanych z losowaniem nagród w loterii fantowej nadszedł moment wyruszenia korowodu z wiankami i pochodniami nad jezioro. Tradycyjny już przemarsz szedł w tym roku ulicami: Kwiatową, Starowiejską i Poznańską, aby dojść na plażę, gdzie przygotowane wianki zostały tradycyjnie puszczone na wodzie. Całemu korowodowi towarzyszył zespół folklorystyczny Junków z Buku, który swymi przygrywkami nadawał pochodowi szczególny charakter. Ten sam zespół zachęcał do tańca nad samym jeziorem. Niewiele gmin może poszczycić się taką orkiestrą i dobrze że jest w naszej.

Po skończeniu ceremonii puszczania wianków wszyscy przybyli z powrotem na plac przy scenie głównej, gdzie zaczynała się zabawa taneczna trwająca do białego rana.

Tegoroczne "WIANKI" były wyjątkowe, po raz pierwszy zorganizowane w innej scenerii i z większym niż zwykle rozmachem, ale cały trud organizatorów przyczynił się do niezwykłego wydarzenia, jakie odbyło sie w Niepruszewie 20 czerwca 2009r. Nie byłoby go bez wsparcia ze strony tych wszystkich, których wymieniamy niżej. SERDECZNIE IM DZIĘKUJEMY ZA NIEZWYKŁA UROCZYSTOŚĆ i... do zobaczenia za rok….

 

            Zdjęcia z FESTYNU  znajdziesz TUTAJ >>>

 

Rada Sołecka wsi Niepruszewo - główny organizator Festynu WIANKI 2009

składa serdeczne podziękowania za życzliwość i wielkie serce:

  

 

Burmistrzowi Miasta i Gminy Buk - Stanisławowi Filipiakowi - za pomysł  przeniesienia imprezy nad jezioro i zrozumienie, że Festyn WIANKI jest tak ważny dla mieszkańców Niepruszewa 

Przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Buk - Andrzejowi Jankowskiemu - za ufundowanie pucharów i patronat nad  Turniejem  Starszych Panów

Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Buku - Grażynie Andrzejewskiej  

za wsparcie merytoryczne, finansowe i organizacyjne, bez którego nie moglibyśmy zorganizaować tak wspaniałej zabawy, a zwłaszcza wysłuchać koncertu zespołu SAILOR oraz pobawić się na zabawie tanecznej

Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Buku - Andrzejowi Królowi - za wsparcie organizacyjne w przygotowaniu terenu, na którym odbywał się Festyn, a także za udostępnienie materiałów niezbędnych do jego organizacji

Kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Buku - Marianowi Miczkowi - za udostępnienie i transport kontenerów na śmieci oraz sanitariatów, dzięki czemu mogliśmy utrzymać cały teren w należytym porządku, a także za wypożyczenia naczepy niskopodwoziowej

- członkom wszystkich organizacji będących współorganizatorami Festynu

- harcerzom z Niepruszewa

- Dyrektorowi i nauczycielom Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Niepruszewie p. Iwonie Miałkas oraz p. Agnieszce Werner

- członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepruszewie

- Komendantowi  i  policjantom z Komisariatu Policji w Buku

- Komendantowi i policjantom z Komisariatu Miejskiego Policji w Poznaniu

- Komendantowi i członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku

- Janowi Skiba

- Marcie, Krzysztofowi i Michałowi

za pomoc przy organizacji i prowadzeniu tej wspólnej zabawy

 

 

 

Słowa podziękowania kierowane są również dla:

 

SPONSORÓW GŁÓWNYCH:

 

STOWARZYSZENIA MOTOROWODNEGO “AQUARIUS”

DRUKARNII ETYKIET SAMOPRZYLEPNYCH „WITO”

 

oraz dla firm:

 

DBS UNITED GAMING INDUSTRIES

CONNECTOR

KIE

PASO

KREIS PACK

METREX

WYPOŻYCZALNIA WODNIK

 SALON MODY JUNEK

CID LINES POLSKA

FABRYKA OKIEN I DRZWI DAVEX

LEPORELLO GRAF & FINANCE

KLAMECCY J.R. PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO – USŁUGOWE

SALON FRYZJERSKI B. SIERANT

KWIACIARNIA M. OLEJNICZAK

KAZIMIERZ MENSFELD

OAZA WIOLETA SZYMCZAK

DROGERIA B. BUSZCZAK

CUKIERNIA J. BRĘK

CUKIERNIA J. PIERZYŃSKI

SKLEP SPOŻYWCZY H. GRZYMSKA

SKLEP SPOŻYWCZY – E. KAŁEK

za wsparcie finansowe  i rzeczowe

 

 

WSZYSTKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO PRZYGOTOWANIA TEGO WIELKIEGO ŚWIĘTA

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!