^ Back to Top

2009

SYLWESTER 2009 W NIEPRUSZEWIE

            Tradycją w Niepruszewie stał się już fakt organizowania co rok Zabawy Sylwestrowej przez członków dwóch najprężniej działających organizacji w Niepruszewie: Koła Gospodyń Wiejskich oraz Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. I tym razem sala Wiejskiego Domu Kultury w noc z 31 grudnia 2009 na 1 stycznia 2010 zapełniła się miłośnikami dobrej zabawy, na zorganizowanym już po raz trzeci Balu Sylwestrowym.

           Przy suto zastawionych stołach i akompaniamencie fantastycznej muzyki można było odpocząć od trosk mijającego roku i nabrać siły, aby zmierzyć się z tym co przyniesie przyszłość. Dziś, w ten wyjątkowy wieczór i noc, na WESOŁO. Na parkiecie świetnie bawili się wszyscy, starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni.

            Po raz kolejny słowa wielkiego uznania należą się organizatorom tego przedsięwzięcia z p. Danielą Kalemba - Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich i p. Arkadiuszem Szymańskim - Prezesem Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którzy koordynowali przygotowania, a następnie czuwali nad tym, aby wszyscy mogli bawić się bez przeszkód.

 

Zobacz zdjęcia z Balu >>>

ZEBRANIE WIEJSKIE

Dnia 8 września 2009r. o godz. 19.00 w sali Domu Kultury w Niepruszewie, odbyło się Zebranie Wiejskie poświęcone w całości funduszowi sołeckiemu na rok 2010.

Przed rozpoczęciem Zebrania, przedstawiciele Stowarzyszenia Motorowodnego AQUARIUS przekazali na ręce sołtysa obiecane podczas FESTYNU WIANKI 2009 dwa komputery multimedialne z ich przeznaczeniem  do biblioteki oraz na potrzeby organizacji społecznych działających w naszej wsi. Sołtys zaś wręczył przedstawicielom słowa podziękowania za wkład wniesiony w organizację festynu.

Po tej uroczystości rozpoczęło się zebranie, które rozpoczął sołtys wsi witając przybyłych mieszkańców oraz przedstawiając przedmiot zebrania. W skrócie przedstawiono ideę utworzenia funduszu oraz jego przeznaczenie. W kolejnym punkcie sołtys przedstawił przybyłym mieszkańcom porządek obrad, do którego nie wniesiono żadnych zastrzeżeń.

Kolejnym punktem było przedstawienie planowanych przedsięwzięć w ramach funduszu sołeckiego zaproponowanych przez Radę Sołecką wsi oraz dyskusja nad tą propozycją. Jeden z obecnych mieszkańców postulował dopisanie wydatku związanego z zainstalowaniem oznakowania informującego o zakazie ruchu pojazdów mechanicznych wzdłuż linii brzegowej jeziora. Pojawił się również postulat zamontowania spowalniaczy na ulicy Starowiejskiej, ale sołtys wsi wyjaśnił, że z uwagi na fakt, że jest to droga powiatowa nie ma możliwości ustawienia takich elementów.

Następnie odbyło się głosowanie nad przedstawionymi propozycjami i uchwalenie uchwały nr 2/2009. Mieszkańcy sołectwa obecni na zebraniu jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

 

Kolejnym punktem porządku obrad były wolne głosy, wśród których pojawiły się następujące tematy:

 

- kwestia czystości przy pojemnikach do segregacji odpadów

- wyłożenie płyt na drogach dojazdowych do posesji przy ul. Starowiejskiej (od drogi w kierunku Ciesiel)

- problem z przyjazdem policji na wezwanie jednego z mieszkańców

- kwestia oczyszczenia Jeziora Niepruszewskiego

- problem bezpieczeństwa na drogach lokalnych

 

 

 

Zapoznaj się z dokumentami z Zebrani:

Uchwała nr 2/2009 Zebrania Wiejskiego sołectwa Niepruszewo >>>

Wniosek w sprawie przeznaczenia środków z funduszu sołeckiego sołectwa na rok 2010 >>>

KOMPUTER W NASZEJ BIBLIOTECE

W pierwszy dzień szkoły, tj. 1 września w naszej bibliotece pojawił się komputer multimedialny, z dostępem do internetu, przeznaczony dla mieszkańców wsi Niepruszewo.

Zakup komputera był obiecany przez organizatorów Festynu WIANKI 2009, którzy na ten cel przeznaczyli dochód ze sprzedaży losów w loterii fantowej.

Mamy nadzieję, że sprzęt ten będzie należycie wykorzystywany przez mieszkańców oraz że przyniesie im wiele pożytku.

Czekamy na drugi komputer, który podczas festynu obiecali sponsorzy imprezy: Stowarzyszenie Motorowodne AQUARIUS oraz Drukarnia WITO. Ten również będzie służył mieszkańcom w bibliotece.

UROCZYSTY ODPUST W NIEPRUSZEWSKIM KOŚCIELE

16 sierpnia w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Niepruszewie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona, którym przewodniczył JE abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. W trakcie uroczystej sumy odpustowej nastąpiło również poświęcenie odrestaurowanego ołtarza głównego. Przybyli na uroczystość mieszkańcy parafii Niepruszewo, a także zaproszeni goście,   mogli po raz pierwszy zobaczyć to dzieło.

Podczas mszy św. Ksiądz Arcybiskup nawiązywał, w swym kazaniu, do znaczenia i symboliki ołtarza oraz jego roli jaką spełnia w kształtowaniu ludzkiego sumienia. Po kazaniu nastąpiło uroczyste poświęcenie ołtarza oraz umieszczonego w nim wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem, który jest wierną repliką obrazu skradzionego w roku 1970.

Po mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła, z uroczystym Te Deum na jej zakończenie.

Ostatnim punktem uroczystości były słowa podziękowania skierowane do Księdza Arcybiskupa za przybycie i poświęcenie ołtarza. Dziękował Ksiądz Proboszcz, a także przedstawiciele mieszkańców parafii.

 

Zobacz zdjęcia z uroczystości odpustowych >>>

Zobacz jak zmieniał się wygląd naszego kościoła>>>

SPOTKANIE CHORYCH

10 sierpnia parafia p.w. św. Wawrzyńca w Niepruszewie przeżywa święto swojego patrona. Każdego roku, w tym właśnie dniu w sposób szczególny trwa pamięć o ludziach starszych i chorych. W ich intencji sprawowana jest uroczysta msza św. z obrzędem sakramentu chorych, po której organizowane jest spotkanie przy kawie. W tym roku spotkanie to, z inicjatywy ks. Romana Janeckiego – proboszcza parafii w Niepruszewie, zorganizowały panie z parafialnego oddziału CARITAS oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Niepruszewa. Na sali Wiejskiego Domu Kultury zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które przy wspólnym stole miały możliwość rozmowy, a także dobrej zabawy, którą zapewnił swym dowcipem oraz śpiewem, przy akompaniamencie akordeonu,      p. Jerzy Kostrzewski z Niepruszewa.

Spotkania takie pokazują jak ważna dla ludzi jest możliwość wspólnego spotkania, dlatego słowa uznania należą się Księdzu Proboszczowi, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego święta.

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania>>>

NAGRODZONY DZIELNICOWY

Dnia 3 sierpnia 2009r. na terenie bazy Komisariatu Miejskiego Policji w Poznaniu, przy ul. Taborowej Dzielnicowy Komisariatu Policji w Buku młodszy aspirant Szymon Werner otrzymał, z rąk Starosty Poznańskiego p. Jana Grabkowskiego, III nagrodę w konkursie "Dzielnicowy Roku Powiatu Poznańskiego". Fakt ten jest dla społeczności Niepruszewa szczególnie ważny, bowiem p. Szymon pełni swoją służbę m.in. na terenie naszego sołectwa.

 

    Nagroda "Dzielnicowy Roku Powiatu Poznańskiego" przyznawana jest corocznie za wybitne osiągnięcia w służbie dzielnicowych i została ustanowiona, aby wspierać wizerunek dzielnicowego w lokalnej społeczności. To właśnie ten funkcjonariusz Policji jest najbliżej związany ze społecznością lokalną i to do niego w pierwszej kolejności trafiają wszelkie nurtujące społeczeństwo problemy związane z bezpieczeństwem. Nie bez znaczenia jest bliska współpraca z jednostkami samorządowymi, stąd też jedną z osób zgłaszających kandydatów do tej nagrody jest Burmistrz lub Wójt.  Nagroda jest przyznawana przez komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele Zarządu Powiatu Poznańskiego, Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Poznańskiego oraz  Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

 

    Wraz z nagrodą Nasz Dzielnicowy otrzymał również awans z sierżanta na młodszego aspiranta.

 

    Serdecznie gratulujemy tak wspaniałej nagrody i awansu oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i satysfakcji ze służby w naszej, lokalnej społeczności.

FESTYN "WIANKI"

Pierwsza sobota po zakończeniu roku szkolnego, która w tym roku przypadała 20 czerwca, to w Niepruszewie tradycyjnie już, rodzinne święto związane z Festynem "WIANKI". Tego roku jednak impreza ta różniła się od dotychczasowych. Przede wszystkim główna arena wszystkich działań została przeniesiona w pobliże plaży Jeziora Niepruszewskiego. Taka lokalizacja sprzyjała również zorganizowaniu części atrakcji na samym jeziorze. Ale po kolei...

Całość rozpoczęła się już od godz. 12.00. Harcerze z Niepruszewa przygotowali dla najmłodszych szereg atrakcji, w których mogły sprawdzić swoją zręczność i sprawność fizyczną. Były rzuty piłką do puszek, kręcenie hula - hop, biegi w workach, zabawa zręcznościowa na torze przeszkód i wiele innych ciekawych atrakcji. Dodatkowo na placu przy plaży można było pograć w mini piłkę oraz rozegrać partię plenerowych szachów. Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie specjalnej muzyki dla dzieci. O godzinie 13.00 rozpoczęły się tradycyjne biegi dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Tym razem nie były to jednak biegi uliczne lecz przełajowe z wykorzystaniem terenu, na którym odbywał się festyn. O tej samej godzinie, również tradycyjnie, na boisku sportowym rozpoczęły się zmagania "Starszych Panów" w turnieju piłki nożnej.

Od godz. 14.00 rozpoczęła się prawdziwa atrakcja dla wszystkich przybyłych. Dzięki głównym sponsorom festynu: Stowarzyszeniu Motorowodnemu AQUARIUS oraz Drukarni WITO można było popływać sprzętem wodnym: skuterami wodnymi i motorówkami, a wszystko to całkowicie za darmo. Na chętnych nie trzeba było długo czekać. Na pomoście ustawiły się tłumy, które odważyły się na ekstremalne przejażdżki na wodzie. Wszystko z zachowaniem maksymalnej ostrożności. Zabawa na wodzie trwała do godziny 16.00, o której wszyscy zgromadzeni przy scenie głównej poznali zwycięzców w konkurencjach biegowych.

Kolejnym, jak się okazało niezwykle widowiskowym punktem programu, był pokaz ratownictwa Straży Pożarnej. W "akcji" ratowniczo - gaśniczej uczestniczyły jednostki OSP Buk i Niepruszewo. Pierwszym punktem pokazu było uwalnianie poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym. Trzeba było wyważyć drzwi, a następnie rozciąć dach pojazdu. Wszystko to przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu hydraulicznego. Po rozcięciu auta, w jego wnętrzu wybuchł pożar, z którym dzielnie i sprawnie poradziła sobie nasza miejscowa jednostka. Po ugaszeniu pożaru dla dzieci przygotowano specjalną atrakcję. W pierwszy dzień lata zrobiono dla nich... śnieg. Była to rozlana piana gaśnicza. Zabawie nie było końca.

O 17.00 na scenie głównej, przy ośrodku wypoczynkowym, pojawiły się dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, które swym występem rozpoczęły część artystyczną Festynu. Były śpiewy, tańce i gra na flażoletach. Dzieci recytowały również wiersze orasz jedna z uczennic dała pokaz niesamowicie wykonanej gimnastyki artystycznej. Po grupie dzieci ze szkoły w Niepruszewie na scenie pojawili się harcerze, którzy również zagrali i zaśpiewali kilka utworów, a także dali pokaz wspaniałego tańca.

Po tych występach, na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, zespół SAILOR, który zagrał koncert muzyki szantowej. Dla wielu przybyłych było to pierwsze spotkanie z szantami. Podczas słuchania tej muzyki w głowach organizatorów już zrodził się pomysł zorganizowania samego koncertu na plaży naszego jeziora. Może być to ciekawe wydarzenie. Koncert trwał do godziny 20.00, kiedy to na scenie pojawili się zwycięzcy w konkurencjach strzelania z wiatrówki oraz rzutu lotką, a także poznaliśmy  zwyciężczynię konkursu na najładniejszy wianek. W tym roku, po raz pierwszy, organizatorzy wprowadzili do regulaminu konkursu zapis o stosowaniu tylko naturalnych komponentów w budowie wianka. Mimo takiego zastrzeżenia wianków nie zabrakło i były jeszcze piękniejsze niż w poprzednich latach i przede wszystkim - naturalne. Najładniejszy wianek wykonała Julia Miecznik i w nagrodę otrzymała wysokiej klasy cyfrowy aparat fotograficzny.

Wreszcie nadeszła godzina 20.30, o której rozpoczęło się losowanie nagród w wielkiej loterii fantowej. Losy na loterię były rozprowadzane przez cały dzień, a dochód z ich sprzedaży zostanie w całości przekazany na rzecz zakupu sprzętu komputerowego do Biblioteki Publicznej w Niepruszewie. Udało się sprzedać ponad 1000 losów i znów pobity został rekord. Tym razem warto było spróbować szczęścia. Na zwycięzcę czekał wysokiej klasy notebook marki ACER o wartości ponad 2 000,00 zł. Przez blisko półtorej godziny oczy wszystkich uczestników skupione były na głównej scenie, gdzie trwało wyczytywanie kolejnych zwycięskich losów oraz wręczanie nagród. Wreszcie przed godziną 22 na scenie pojawił się Burmistrz MiG Buk, p. Stanisław Filipiak, aby rozdać najbardziej wartościowe nagrody, a wśród nich: robot kuchenny, nawigacja GPS, rower i wreszcie notebook, który trafił w ręce Marcina Matuszewskiego z Niepruszewa.

Po emocjach związanych z losowaniem nagród w loterii fantowej nadszedł moment wyruszenia korowodu z wiankami i pochodniami nad jezioro. Tradycyjny już przemarsz szedł w tym roku ulicami: Kwiatową, Starowiejską i Poznańską, aby dojść na plażę, gdzie przygotowane wianki zostały tradycyjnie puszczone na wodzie. Całemu korowodowi towarzyszył zespół folklorystyczny Junków z Buku, który swymi przygrywkami nadawał pochodowi szczególny charakter. Ten sam zespół zachęcał do tańca nad samym jeziorem. Niewiele gmin może poszczycić się taką orkiestrą i dobrze że jest w naszej.

Po skończeniu ceremonii puszczania wianków wszyscy przybyli z powrotem na plac przy scenie głównej, gdzie zaczynała się zabawa taneczna trwająca do białego rana.

Tegoroczne "WIANKI" były wyjątkowe, po raz pierwszy zorganizowane w innej scenerii i z większym niż zwykle rozmachem, ale cały trud organizatorów przyczynił się do niezwykłego wydarzenia, jakie odbyło sie w Niepruszewie 20 czerwca 2009r. Nie byłoby go bez wsparcia ze strony tych wszystkich, których wymieniamy niżej. SERDECZNIE IM DZIĘKUJEMY ZA NIEZWYKŁA UROCZYSTOŚĆ i... do zobaczenia za rok….

 

            Zdjęcia z FESTYNU  znajdziesz TUTAJ >>>

 

Rada Sołecka wsi Niepruszewo - główny organizator Festynu WIANKI 2009

składa serdeczne podziękowania za życzliwość i wielkie serce:

  

 

Burmistrzowi Miasta i Gminy Buk - Stanisławowi Filipiakowi - za pomysł  przeniesienia imprezy nad jezioro i zrozumienie, że Festyn WIANKI jest tak ważny dla mieszkańców Niepruszewa 

Przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Buk - Andrzejowi Jankowskiemu - za ufundowanie pucharów i patronat nad  Turniejem  Starszych Panów

Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Buku - Grażynie Andrzejewskiej  

za wsparcie merytoryczne, finansowe i organizacyjne, bez którego nie moglibyśmy zorganizaować tak wspaniałej zabawy, a zwłaszcza wysłuchać koncertu zespołu SAILOR oraz pobawić się na zabawie tanecznej

Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Buku - Andrzejowi Królowi - za wsparcie organizacyjne w przygotowaniu terenu, na którym odbywał się Festyn, a także za udostępnienie materiałów niezbędnych do jego organizacji

Kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Buku - Marianowi Miczkowi - za udostępnienie i transport kontenerów na śmieci oraz sanitariatów, dzięki czemu mogliśmy utrzymać cały teren w należytym porządku, a także za wypożyczenia naczepy niskopodwoziowej

- członkom wszystkich organizacji będących współorganizatorami Festynu

- harcerzom z Niepruszewa

- Dyrektorowi i nauczycielom Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Niepruszewie p. Iwonie Miałkas oraz p. Agnieszce Werner

- członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepruszewie

- Komendantowi  i  policjantom z Komisariatu Policji w Buku

- Komendantowi i policjantom z Komisariatu Miejskiego Policji w Poznaniu

- Komendantowi i członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku

- Janowi Skiba

- Marcie, Krzysztofowi i Michałowi

za pomoc przy organizacji i prowadzeniu tej wspólnej zabawy

 

 

 

Słowa podziękowania kierowane są również dla:

 

SPONSORÓW GŁÓWNYCH:

 

STOWARZYSZENIA MOTOROWODNEGO “AQUARIUS”

DRUKARNII ETYKIET SAMOPRZYLEPNYCH „WITO”

 

oraz dla firm:

 

DBS UNITED GAMING INDUSTRIES

CONNECTOR

KIE

PASO

KREIS PACK

METREX

WYPOŻYCZALNIA WODNIK

 SALON MODY JUNEK

CID LINES POLSKA

FABRYKA OKIEN I DRZWI DAVEX

LEPORELLO GRAF & FINANCE

KLAMECCY J.R. PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO – USŁUGOWE

SALON FRYZJERSKI B. SIERANT

KWIACIARNIA M. OLEJNICZAK

KAZIMIERZ MENSFELD

OAZA WIOLETA SZYMCZAK

DROGERIA B. BUSZCZAK

CUKIERNIA J. BRĘK

CUKIERNIA J. PIERZYŃSKI

SKLEP SPOŻYWCZY H. GRZYMSKA

SKLEP SPOŻYWCZY – E. KAŁEK

za wsparcie finansowe  i rzeczowe

 

 

WSZYSTKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO PRZYGOTOWANIA TEGO WIELKIEGO ŚWIĘTA

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

DZIEŃ STRAŻAKA

4 - go maja, w dzień wspomnienia św. Floriana, tradycyjnie obchodzony jest Dzień Strażaka. W tym roku gminne obchody tej uroczystości odbyły się w Niepruszewie.

O godzinie 17.00 dźwięk syreny alarmowej tym razem ogłosił początek obchodów. Na placu przed kościołem parafialnym zgromadzili się druhowie strażacy ze wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Buk, a także z jednostki z Brzozy (gmina Duszniki). Na początku krótki koncert dała strażacka orkiestra. Następnie w uroczystym apelu, zgromadzone jednostki przedstawił naczelnik niepruszewskiej OSP Stefan Miśtak. Taki dzień jest zawsze okazją do udekorowania zasłużonych strażaków, którzy wykazali się szczególnym zaangażowanie w pełnieniu swoich obowiązków. W tym roku udekorowani zostali: Sławomir Migdałek oraz Leszek Napierała, obaj z jednostki OSP Niepruszewo. Po dekoracji, przy dźwiękach orkiestry, wszyscy udali się w uroczystym pochodzie do kościoła. Druhów do świątyni wprowadzali kapłani: ks. kan. Andrzej Szczepaniak - proboszcz parafii św. Stanisława Bpa z Buku (Dziekan dekanatu bukowskiego) oraz ks. prob. Roman Janecki z Niepruszewa - powiatowy kapelan OSP. Po zajęciu miejsc w kościele nastąpiło poświęcenie dwóch ornatów z wizerunkiem św. Floriana i hasłem: "Św. Florianie miej nas w opiece", które zostały ufundowane przez strażaków. Po poświęceniu, ubrani w nie kapłani sprawowali mszę św. w intencji wszystkich druhów oraz ich rodzin. Podczas liturgii nie zapomniano również o zmarłych strażakach oraz członkach ich rodzin. Wielokrotnie podczas uroczystości pojawiały się słowa wielkiego uznania oraz wdzięczności za trud, który na co dzień wszyscy podejmują. Na zakończenie mszy głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Buk Stanisław Filipiak, który podkreślał wielką wagę tej służby, jaką jest członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz  ciągle zmieniające się realia służby. Jeszcze kilkanaście lat temu większość zdarzeń stanowiły pożary, teraz jest ich nieporównywalnie mniej, ale pojawiają się inne wyzwania, takie jak chociażby wypadki komunikacyjne. Burmistrz podkreślał, że za każdym razem, kiedy strażak słyszy dźwięk alarmowy, spieszy na pomoc nie wiedząc nawet do czego jest wzywany i co go czeka.

        W tym roku szczególne życzenia zostały skierowane do ks. prob. Romana Janeckiego, który obchodził 25 - lecie swej posługi na rzecz strażaków. W tym roku przypada wprawdzie 24 rocznica jego święceń kapłańskich, ale jak wspominał już będąc diakonem angażował się w posługę druhom strażakom. Przyłączamy się również do życzeń wszelkiej pomyślności w dalszej służbie.

        Po skończonej mszy św. przed bramą dzwonnicą wszyscy strażacy pozowali do wspólnej fotografii, a następnie w uroczystym pochodzie udali się na salę Wiejskiego Domu Kultury w Niepruszewie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

 

        Wszystkim strażakom życzymy sił i wytrwałości w spełnianiu swojego obowiązku i służbie innym oraz tylu powrotów do jednostki macierzystej ile będzie wyjazdów.

 

  ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI TUTAJ >>>

ZEBRANIE WIEJSKIE

Dnia 3 marca 2009r. o godz. 19.00 w sali Domu Kultury w Niepruszewie, odbyło się Zebranie Wiejskie w całości poświęcone podsumowaniu działań Rady Sołeckiej i Sołtysa w roku 2008 oraz przedstawieniu działań planowanych do zorganizowania w roku 2009. W Zebraniu udział wzięło ok. 100 osób, co stanowi ok. 10% ogółu wszystkich dorosłych mieszkańców Niepruszewa. Uczestniczyli w nim również Burmistrz Miasta i Gminy Buk oraz policjanci z Komisariatu Policji w Buku.

           Zebranie rozpoczął Sołtys wsi przedstawiając sprawozdanie z funkcjonowania Rady Sołeckiej w roku 2008. Wśród wymienionych działań znalazły się m.in.

 

1.        ZEBRANIA RADY SOŁECKIEJ – 1 x W MIESIĄCU - Sołtys informował mieszkańców, iż w spotkaniach tych nie uczestniczą przedstawiciele wsi, a celem tych spotkań jest m.in. zgłaszanie bieżących spraw i problemów. Zachęcił jednocześnie do przybywania na te spotkania. (PLAN SPOTKAŃ RADY SOŁECKIEJ NA ROK 2009)

2.       STRONA INTERNETOWA ZDOBYWA CORAZ WIĘKSZĄ POPULARNOŚĆ TAKŻE POZA GRANICAMI POLSKI. JEST RÓWNIEŻ ŹRÓDŁEM CIEKAWYCH POMYSŁÓW ZGŁASZANYCH PRZEZ MIESZKAŃCÓW

3.       WSPÓŁPRACA PRZY ZAKŁADANIU STOWARZYSZENIA „LEADER”. WŚRÓD CZŁONKÓW ZARZĄDU STOWARZYSZENIA JEST 3 PRZEDSTAWICIELI NASZEGO SOŁECTWA, W TYM PREZES.

4.       DALSZE DOPOSAŻENIE SALI WIEJSKIEJ I ZINTENSYFIKOWANIE JEJ EKSPLOATACJI NA RZECZ MIESZKAŃCÓW. (SALA WYKORZYSTANA W ROKU 2008 120 RAZY – ŁĄCZNIE PRZEZ 170 DNI)

5.       WSPIERANIE INICJATYW KULTURALNYCH NA TERENIE WSI:

A)     ORGANIZACJA FESTYNU WIANKI 2008 - Sołtys zapowiedział organizację festynu także w roku 2009 i zaapelował o włączenie się w przygotowania do tej imprezy szerszego kręgu mieszkańców

B)      ORGANIZACJA SPOTKANIA NOWOROCZNEGO Z ORGANIZACJAMI Z TERENU NIEPRUSZEWA

 

C)      WSPÓŁORGANIZOWANIE 80 – LECIA OSP NIEPRUSZEWO

D)     WSPARCIE FINANSOWE DLA ORGANIZACJI RAJDU „PIECZONA PYRA”

E)      WSPIERANIE INICJATYW KGE I KPZERiI

F)      WSPÓŁPRACA Z LOKALNĄ PRASĄ

 

6.       DIALOG Z MŁODZIEŻĄ – została utworzona sekcja ćwiczenia sztuk walki KRAV MAGA. Przy współpracy Dyrektora Szkoły była możliwość organizacji zajęć w soboty. Na ćwiczeniach pojawiło się jednak zbyt mało osób chętnych, aby można było kontynuować zajęcia.

 

7.       INTERWENCJE W KWESTIACH:

A)     OŚWIETLENIE – UL. LEŚNA (ZREALIZOWANE)

8.       INNE:

A)     ODNOWIENIE ELEWACJI BUDYNKU DOMU KULTURY (DZIEŁO CZŁONKÓW KPZERiI)

B)      ODREMONTOWANIE I KONSERWACJA PLACU ZABAW NA UL. JARZĘBINOWEJ

9.       WYDATKI:

ŁĄCZNA KWOTA PONIESIONYCH WYDATKÓW Z BUDŻETU MIASTA I GMINY:

10 941,80 zł W TYM:

- 3 852,07 zł – FESTYN

- 3 970,00 zł – NAGŁOŚNIENIE SALI WIEJSKIEJ

- 2 000,00 zł – DOFINANSOWANIE OSP (SZTANDAR)

- 499,54 zł – WYWÓZ ŚMIECI

- 620,16 zł – POZOSTAŁE WYDATKI

PRZYCHODY Z WYNAJMU SALI WIEJSKIEJ: 4 000,00 ZŁ

WYDATKI BIEŻĄCE NA UTRZYMANIE I DOPOSAŻENIE SALI: 3 970,00 ZŁ

 

Na zakończenie Sołtys przedstawił najważniejsze punkty sygnalizowane przez mieszkańców w ankiecie dostępnej na stronie internetowej wsi. Były to:

 

1.     Infrastruktura drogowa

2.     Ograniczenie prędkości i częste kontrole na ul. Poznańskiej

3.     Zagospodarowanie terenu wokół jeziora

4.     Pałac i park

5.     Telefonia komórkowa (nowe nadajniki)

6.     Czystość i porządek

7.     Boisko, Orlik, szatnie dla sportowców

8.     Kanalizacja

 

          

 

            Do przedstawionego sprawozdania nie było żadnych pytań ani wątpliwości ze strony zgromadzonych mieszkańców.

 

    Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Buk, który zrelacjonował działania samorządu, bezpośrednio lub pośrednio dotyczące wsi Niepruszewo. Wśród kwestii poruszanych w podsumowaniu znalazły się m.in.:

- zakończona największa inwestycja w gminie z ostatnich lat, czyli oczyszczalnia ścieków, została w 2008r. oddana do eksploatacji

- zrealizowano budowę oświetlenia na ul. Leśnej

 

- utworzono Lokalną Grupę Działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (więcej na stronie www.buk.gmina.pl w zakładce LEADER) , która zrzesza przedstawicieli społeczności gmin: Buk, Dopiewo i Stęszew. Burmistrz wspomniał, że prezesem zarządu stowarzyszenia został p. Waldemar Przybyszewski, członek Rady Sołeckiej z Niepruszewa, któremu jednocześnie podziękował za podjęcie się tego zadania. Zapowiedział również, że pod koniec marca zostanie zorganizowane walne zebranie wszystkich członków stowarzyszenia, o którym zostaną powiadomieni wszyscy mieszkańcy, tak aby chętni mogli przybyć i zapoznać się z kwestiami, którymi grupa chce się zająć

    Burmistrz mówił również o zmianach w Planie Odnowy Miejscowości (POM), który Zebranie Wiejskie uchwaliło w roku 2007. Przedstawił zakres tych zmian, dotyczący wieloletniego planu inwestycyjnego dotyczącego wsi Niepruszewo. Oprócz budowy centrum wsi (odremontowanie istniejącego budynku Domu Kultury) w planie tym znalazły się m.in. budowa boisk w ramach programu ORLIK 2012 (więcej) oraz kanalizacja miejscowości. Zmianie uległ również podział środków z dofinansowania, które w tej chwil w całości będą przeznaczone na remont budynku Domu Kultury. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 1 mln PLN, z czego połowę możemy pozyskać ze środków pochodzących z UE. Podczas zebranie przegłosowano również przedmiotowe zmiany w Planie kierując dalej POM do głosowania na sesji Rady Miasta i Gminy Buk. Burmistrz zapowiedział, że dokumenty niezbędne do pozyskania dofinansowania na ten program zostaną złożone w stosownej instytucji do dnia 1 kwietnia 2009r.

    Podczas mówienia o planach inwestycyjnych na rok 2009 nie mogło zabraknąć kwestii kanalizacji sanitarnej, której budowa ma się rozpocząć w br. Do wybudowania jest blisko 10 km sieci za łączną kwotę ok. 8 mln PLN. Z powodu tak wysokiego kosztu tej inwestycji nie da się jej przeprowadzić w jednym roku. Burmistrz zapowiedział, że w pierwszym etapie kanalizacja obejmie przede wszystkim bloki na ul. Kwiatowej, które są największym skupiskiem ludności w Niepruszewie, a co za tym idzie wytwarzanych jest tam najwięcej ścieków. W pierwszym etapie na prace w budżecie MiG Buk zapisano na ten rok 2,5 mln PLN. Co najmniej drugie tyle gmina zamierza pozyskać z funduszy pomocowych z UE. Z kanalizacją związane są również kwestie dróg nieutwardzonych, zwłaszcza na nowym osiedlu, które będą utwardzone dopiero po zakończeniu prac kanalizacyjnych.

    Wśród planów na rok 2009 znalazło się również oświetlenie ulicy Poznańskiej, zarówno na odcinku do ul. Leśnej jak i w stronę Kalw.

    Burmistrz przekazał również informacje o planowanych dużych inwestycjach na terenie AG, gdzie mają rozpocząć się budowy: fabryki farb i lakierów - firmy HEMPEL oraz cynkowni - ZINKPOWER.

    Po wystąpieniach Sołtysa oraz Burmistrza przyszła kolej na zadawanie pytań, zgłaszanie uwag i zastrzeżeń. Wśród problemów zgłaszanych Burmistrzowi pojawiły się m.in.:

- ścieżka rowerowa nad jeziorem - będzie rozpatrywana w ramach programu LEADER

- biwakowanie i co z tym związane śmiecenie na terenie wokół jeziora

- błoto na nieutwardzonych drogach

- brak oświetlenia chodnika do Kalw

- psy biegające po wsi bez opieki, z tą kwestią związane było również pytanie dotyczące podatku od psa i skuteczności jego egzekwowania - brak możliwości skutecznego egzekwowania tego podatku

- plany dotyczące stacji benzynowej na nowym osiedlu (za fabryką SAPMONT) - Burmistrz zdecydowanie zdementował tę kwestię, zapewniając że w tym miejscu na pewno nie będzie stacji benzynowej. Ta planowana jest przy węźle autostradowym

- lampy na terenie wsi świecące się w ciągu dnia - Burmistrz odpowiadał, że musiało się to wiązać z naprawami i konserwacją

- ceny wywozu ścieków, które zdaniem mieszkańców powinny spaść po wybudowaniu oczyszczalni  - ceny wywozu nie uległy zmianie, ponieważ koszty eksploatacji urządzeń nie uległy zmianie, a nieczystości z Niepruszewa ze względu na ich skład chemiczny nie zawsze trafiają do oczyszczalni w Niepruszewie. Zdarzają się sytuacje, że ścieki z Niepruszewa trafiają na oczyszczalnię w Buku i odwrotnie

 

    Na uwagę zasługuje również fakt, że wśród głosów mieszkańców pojawiło się bardzo dużo ciepłych słów pod adresem Burmistrza. Chwalono m.in. za:

- spełnienie obietnicy, że oczyszczalnia nie będzie uciążliwa dla mieszkańców

- zagospodarowanie terenu nad jeziorem przez utworzenie Parku Leśnego

- gazyfikację gminy

- wybudowanie sali gimnastycznej

- wsparcie dzieła odnowy kościoła w Niepruszewie

- działalność ZGK, w tym uporządkowanie gospodarki odpadami

 

    Podczas Zebrania nie zabrakło również głosów dotyczących pałacu i parku w Niepruszewie. Burmistrz poinformował, że sprawa została skierowana do prokuratury przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Poruszono również kwestię podatków i możliwości przejęcia obiektu za ich niepłacenie. Odpowiadając na te kwestie poinformował, że teren pałacu i parku oraz przylegającego gospodarstwa są potraktowane jako teren rolny, za który podatek jest minimalny, dodatkowo obniżony jeszcze o 50% z uwagi na zabytek.

    Obecność przedstawicieli policji wykorzystali mieszkańcy do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo, zwłaszcza w soboty i niedziele. Sygnalizowano brak policji w tych dniach. Odpowiadając na te zarzuty Dzielnicowy, p. Szymon Werner, informował o problemach kadrowych i budżetowych policji, które uniemożliwiają w pełni sprawne funkcjonowanie komisariatu w Buku.

    Również z kwestią bezpieczeństwa wiąże się zapowiedź Pana Burmistrza o instalacji na ul. Poznańskiej masztu do fotoradaru. Ma on się pojawić w II kwartale br. Burmistrz wspomniał również kwestię budowy obwodnicy Niepruszewa, która na pewno nie zostanie zrealizowana do końca 2013r. (brak tego projektu w planie inwestycyjnym WZDW - zarządcy drogi 307).

SPOTKANIA NOWOROCZNE

            Początek nowego roku jest zawsze czasem szczególnych spotkań, podczas których wspominamy to co minęło i wybiegamy myślami w przyszłość. Ale jest to przede wszystkim czas, kiedy staramy się być razem; w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych. To właśnie chęć spotkania zainspirowała członków organizacji z Niepruszewa do zorganizowania tradycyjnych już spotkań noworocznych.

 

    10 stycznia z inicjatywy sołtysa wsi i Rady Sołeckiej, przy współudziale niepruszewskiego Koła Gospodyń Wiejskich, Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie noworoczne dla wszystkich organizacji społecznych działających w naszej miejscowości. Oprócz w/w na spotkanie przybyli również przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego oraz Niepruszewskiego Klubu Sportowego. Wśród gości obecny był również proboszcz parafii niepruszewskiej ks. Roman Janecki. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnymi życzeniami złożonymi przez sołtysa wsi p. Daniela Kańdułę oraz księdza Proboszcza. Następnie wszyscy uczestnicy symbolicznie przełamali się opłatkiem i odśpiewali kolędę. Po życzeniach, przy skromnym poczęstunku, przyszedł czas na wspólne rozmowy. Rozmawiano o wielu interesujących problemach, z którymi na co dzień spotykają się mieszkańcy Niepruszewa.  

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TEGO SPOTKANIA >>>     

 

     27 stycznia do Sali Wiejskiego Domu Kultury na swoje spotkanie noworoczne przybyli członkowie Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Niepruszewa. Na uroczystość zorganizowaną przez zarząd tej organizacji zaproszeni zostali również członkowie Rady Sołeckiej wsi. Wszystkich przybyłych gości powitał prezes Koła p. Arkadiusz Szymański, który złożył wszystkim noworoczne życzenia. Podczas spotkania, oprócz swobodnych rozmów przy stole, zostały także zapowiedziane kolejne imprezy, m.in. "Podkoziołek" 21 stycznia oraz Dzień Kobiet 8 marca. Podano również informacje o planowanych wycieczkach, których organizatorem będzie Koło, w tym m.in. w okolice Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia, a także Szczecina (wycieczka 2 - dniowa łącząca przyjemny odpoczynek ze zwiedzaniem ciekawych miejsc) oraz zwiedzanie okolic Zielonej Góry. Dalsza część spotkania to już wspaniała zabawa przy biesiadnej muzyce do późnych godzin wieczornych.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TEGO SPOTKANIA >>>